ZNAK/OPERAS webinar
U petak, 21. veljače 2025. od 11.00 do 12.00 sati putem ZOOM platforme u organizaciji ZNAK/OPERAS održat će se webinar:
OJS u naučnom izdavaštvu u otvorenom pristupu: prednosti, izazovi i praktična rešenja
Predavačice: Milica Ševkušič, Zorica Janković, Ljiljana Radisavljević
Kratki opis: Radionica je namenjena urednicima časopisa i izdavačima koji žele da se upoznaju sa mogućnostima softvera Open Journal Systems (OJS) u kontekstu naučnog izdavaštva u otvorenom pristupu, a naročito onima koji još uvek nisu sasvim sigurni da je OJS pravo rešenje za njihov časopis. Sesija će biti podeljena u tri dela. U prvom delu ćemo objasniti prednosti izdavačkih platformi koje mogu da podrže celokupan proces uređivanja i objavljivanja naučnih časopisa i pokazaćemo na koji način OJS obezbeđuje bolju vidljivost objavljenih sadržaja. U drugom delu će biti reči o praktičnim iskustvima vezanim za za implementaciju OJS-a i tehničkim, organizacionim i psihološkim izazovima koji prate uvođenje i korišćenje jedne kompleksne izdavačke platforme. U trećem delu će biti reči o radnim procesima u OJS. Pokazaćemo kako OJS može da unapredi procese uređivanja i objavljivanja časopisa i podstakne saradnju unutar tima.
Okvirna agenda:
- 15 minuta - Milica Ševkušić: Zašto baš OJS [+ pitanja i odgovori]
- 15 minuta - Zorica Janković: Implementacija OJS sistema (iskustva) [+ pitanja i odgovori]
- 15 minuta - Ljiljana Radisavljević: OJS iznutra: Kako izgleda raditi u OJS, sa primerima [+ pitanja i odgovori]
Milica Ševkušić je bibliotekarka u Institutu tehničkih nauka SANU i koordinatokar projekata u EIFL-ovom programu otvorenog pristupa. U svojstvu nacionalne koordinatorke EIFL-ovog programa otvorenog pristupa u Srbiji, podržava časopise u otvorenom pristupu u Srbiji od 2014. Godine. Kao članica tima za razvoj repozitorijuma Računarskog centra Univerziteta u Beogradu, uključena je u razvoj mreže institucionalnih repozitorijuma u naučnoistraživačkim organizacijama u Srbiji. Učestvuje u različitim formalnim i neformalnim edukativnim programima u oblasti otvorenog pristupa, autorskih pravi i slobodnih licenci, otvorene nauke, informacione pismenosti, etike u nauci (OpenAIRE Open Science Train-the-Trainer Bootcamp, edukativni programi EIFL-a, akreditovani seminari za nastavnike Vikimedije Srbije, program Sekcije bibliotekara i knjižničara ZIS), kao u u nekoliko projekata koji se bave izdavaštvom u otvorenom pristupu (DIAMAS, ALMASI, Collaboration for sustainable open access publishing in Africa).
Zorica Janković je bibliotekarka u Institutu za biološka istraživanja „Siniša Stanković” – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerziteta u Beogradu (IBISS). Pruža podršku istraživačkoj zajednici organizovanjem obuka prilagođenih potrebama istraživača, kao što su pretraživanje literature, naučno izdavaštvo I upravljanje podacima. Kao menadžer institucionalnog repozitorijuma RADaR, koji obuhvata naučne publikacije i istraživačke podatke IBISS-a, aktivno promoviše otvorenu nauku i prati savremene trendove u širenju naučnih informacija. Kao koordinator redakcije naučnog časopisa Archives of Biological Sciences, koji je indeksiran na SCI listi, Zorica je implementirala i unapredila PKP OJS sisteme, organizovala obuke za uredničko osoblje i optimizovala process upravljanja rukopisima. Zadužena je za kontrolu metapodataka, praćenje rukopisa, proveru referenci i uređivanje OnLine First verzija. Takođe, brine o vidljivosti časopisa u relevantnim indeksnim bazama kao što su Clarivate, Scopus, DOAJ i EBSCO.
Ljiljana Radisavljević je bibliotekarka Instituta za povrtarstvo u Smederevskoj Palanci, gde upravlja institucionalnim repozitorijumom i pruža podršku istraživačkim projektima i izdavačkoj delatnosti instituta. Kao članica grupe za korisničku podršku u okviru tima za razvoj repozitorijuma Računarskog centra Univerziteta u Beogradu aktivno doprinosi razvoju mreže institucionalnih repozitorijuma u Srbiji, a kao saradnica organizacije AESOP koordinira radne procese u OJS za časopise ove organizacije i održava repozitorijum AESOP-a. Aktivno učestvuje u edukaciji bibliotekara i istraživača kroz obuke o otvorenom pristupu, upravljanju istraživačkim podacima i naučnoj komunikaciji (EIFL Train-the-Trainer Open Science Bootcamp, program Sekcije bibliotekara i knjižničara ZIS itd.).
(broj sudionika ograničen je na 100)