U proteklih 30-ak godina svjedočili smo značajnom napretku hrvatskog znanstvenog izdavaštva, kako u broju znanstvenih i znanstveno-stručnih časopisa, tako i u njihovoj kvaliteti. Uzrok tome nije bio samo razvoj znanstvenog i visokoobrazovnog sektora, već i sustav kriterija koje je resorno ministarstvo donijelo kao preduvjet za financiranje časopisa. Iako su imali i mana, ti kriteriji su promicali parametre kvalitete, kao što su standard uredničkog rada, kvaliteta recenzijskog postupka, vidljivost časopisa, te njegovo međunarodno vrednovanje. To je pred uredništva časopisa postavilo niz organizacijskih i tehničkih problema, s kojima su se u nedostatku sustavnije komunikacije pojedinačno suočavala. Stoga je 2019. godine obnovljena inicijativa za formiranje udruge koja bi okupila uredništva časopisa, ali i druge osobe uključene u procese znanstvene komunikacije, kao što su znanstvenici, knjižničari, lektori, prevoditelji i nakladnici. Hrvatska udruga za znanstvenu komunikaciju – ZNAK službeno je registrirana 18. studenog 2019. Ciljevi Udruge su napredak i promicanje znanstvene komunikacije, posebice izdavačke djelatnosti domaćih znanstvenih i stručnih publikacija te publikacija za popularizaciju znanosti. Udruga se zalaže za znanstvenu komunikaciju zasnovanu na načelima slobodne, otvorene, javno financirane i javno dostupne znanosti promicanjem načela otvorene znanosti. Između ostalog, Udruga se bavi i izradom preporuka za uredništva znanstvenih i znanstveno-stručnih časopisa, organizacijom seminara, radionica i drugim aktivnostima u cilju razvoja i unaprijeđenja znanstvene komunikacije u Hrvatskoj Pozivamo Vas da se učlanite u Udrugu te ispunjenu Pristupnicu i Izjavu o privoli za obradu osobnih podataka pošaljete na adresu elektroničke pošte: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

UPRAVA

Predsjednica: Iva Grabarić Andonovski
Dopredsjednica: Jadranka Stojanovski
Tajnica: Danijel Namjesnik